Ny FADL-undersøgelse

21. januar 2011


8 ud af 10 nyuddannede læger venter negative konsekvenser af 4-års-reglen

 
Da daværende sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen i efteråret 2007 i en bekendtgørelse bestemte, at en læge maksimalt må være 4 år om at komme i gang med sin uddannelse til speciallæge, vakte det faglig bekymring og dybe frustrationer hos mange lægestuderende og yngre læger. Disse bekymringer lever stadig, viser ny undersøgelse fra de studerendes fagforening, FADL.

 
”Vi har valgt at lave en spørgeundersøgelse blandt 12. semester medicin-studerende, der nu starter på den kliniske basisuddannelse (KBU), for at finde ud af, hvordan de rent faktisk reagerer på alle de ændringer der er kommet i den postgraduate uddannelse. 40% af dem valgte at svare på spørgeskemaet og det takker vi for. Hvordan de vælger at svare er ikke overraskende. Vi, som medicinstuderende, frygter hvad 4-års-reglen får som konsekvenser for vores fremtid både professionelt og privat.” udtaler formanden for de medicinstuderende, Sara Schødt Nielsen, med baggrund i en helt aktuel undersøgelse blandt samtlige medicinstuderende på sidste afgangssemester.

80% af de nyuddannede læger forudser, at den nye 4-års-regel vil få negative konsekvenser for dem – som læge og som privatperson.

Undersøgelsen peger i retning af, at omkring 40% af de nye læger ikke tror på, at de kan få en uddannelse i det speciale, de brænder mest for. Og hver femte forventer, at de må rejse til udlandet som en konsekvens af 4-års-reglens begrænsninger.

Minimum 20% af de studerende på afgangssemestret i efteråret 2010 har ikke trukket det såkaldte KBU-nummer, der er forudsætningen for at kunne komme i gang med basisuddannelsen. Dette kan fastslås ved, at der samlet er 504 på afgangssemestrene i Danmark, men kun 406 tilmeldt KBU og af dette tal må man forvente en vis andel ikke kommer direkte fra universitetet.  Af dem, der svarede på undersøgelsen, er det mere end hver tredje, der direkte begrunder dette fravalg med 4-års-reglens indførelse. De vil samle mere erfaring og afklare sig selv gennem fx lægevikariater inden de går videre. På landsplan er det sandsynligvis omkring 40 studerende ud af godt 500, der på denne måde tager en personlig konsekvens af 4-års-reglens indførelse.

”Undersøgelsen bekræfter mange formodninger vi har haft om 4-års-reglens virkninger. Derudover er det interessant at se, at ikke alle vores nordiske medstuderende har lyst til at vende hjem efter endt studie, men vælger det alligevel pga. 4-års-reglen”, siger Sara Schødt Nielsen. ”Set i lyset af denne undersøgelse, må vi i FADL sætte ind på at hjælpe vore medlemmer på bedste vis, med oplysninger og gode råd, så det måske kan hjælpe lidt på frustrationerne. Derudover må vi tage kontakt til Lægeforeningen og Yngre Læger for at se om de vil hjælpe med at løfte opgaven.”

”Det skal dog også slås fast, at vi stadigvæk er imod 4-års-reglen og vil arbejde for at få den fjernet.", understreger Sara Schødt Nielsen. ”At vi vælger at hjælpe vores medlemmer med at håndtere reglen, udelukker absolut ikke kampen mod reglen.”

”Der er flere ting sådan en undersøgelse kan bruges til, men vi har brug for at se et mønster før materialet er stærkt. Derfor vil denne spørgeundersøgelse også blive sendt ud til foråret til de kommende 12.  semesterstuderende, i håb om at det kan give os et endnu klarere billede af, hvordan vi medicinstude-rende vælger at håndtere de retningslinjer vi har fået pålagt for vores fremtid.”

Rapporten om den samlede undersøgelse kan læses ved at følge linket i højre kolonne.


Formand for Foreningen af Danske Lægestuderende, FADL

Sara Schødt Nielsen

Træffes for yderligere kommentarer på tlf. 2084 7432.