Juni 2008

Stud. med. til telefonekspedition på AMA og andre ledige stillinger, lønperioder i resten af 2008, åbningstider for sommeren 2008,

"Stud med til telefonekspedition på AMA og andre ledige stillinger".
Vær opmærksom på de opslåede ledige stillinger. Der er bl.a. en ledig stilling som aftenvagtformidler her. og som noget nyt søger AMA - Modtage Afdeling - en ”sekretær” til telefonekspedition her.

Lønsedler
Alle ændringer der kan forekomme på en lønseddel, fra du bestilles til en vagt, til du forlader afdelingen, skal meddeles vagtbureauet, det være sig ændring af mødetider, eller hvis du flyttes fra en afdeling før vagtstart eller under vagten. Vi har elektronisk styring af lønnen, hvorfor det er vigtigt, at det vi opretter i registreringssystemet passer sammen med den lønseddel, der indleveres.
På andre afvigelser fra det bestilte f.eks. hvis du på psyk. bliver på den bestilte afdeling, men bliver flyttet til en anden patient, skal du anføre afvigelsen på lønsedlen i bemærkningsfeltet.
Er du på hold, så vær opmærksom på at alt ud over det planlagte skal meddeles vagtbureauet. Det vil sige at vagtbytte og udløsning af bagvagt altid meddeles holdlederen eller vagtbureauet, så dette kan rettes i det elektroniske lønsystem. Dette er forudsætningen, for at der kan udbetales løn.
Udløses der en bagvagt, er forvagten berettiget til sygedagpenge, hvilket kun kan komme til udbetaling, hvis vagtbureauet kontaktet og der fremsendes en syge- dagpengeseddel. Snyd ikke jer selv for dette.
Der er stadig for mange, som ikke udfylder deres lønsedler korrekt. Alle lønsedler SKAL påføres ordrenummer og vikarnummer. Har du ikke fået dit ordrenr. med på arbejde, kan du spørge den du afløser, eller den du afløses af, hvad ordrenr. de har fået opgivet. Du kan gå på nettet og finde det i din profil, eller evt. ringe til vagtbureauet og få det udleveret igen dog kun i tiden fra kl. 9.00 til kl. 21.00.
Husk alle ugens lønsedler SKAL være indleveret senes tirsdag den efterfølgende uge kl. 10.00.

Lønperioder i resten af 2008
19. maj – 15. juni
16. juni – 20. juli
21. juli – 17. august
18. august – 14. september
15. september – 19. oktober
20. oktober – 16. november
17. november – 14. december
Lønsedler afleveres senest tirsdag kl. 10.00 hver uge

Åbningstider for sommeren 2008
Kontorerne vil være lukket 5. juni for personlig betjening. Der er døgndækning på telefonen.
Vagtbureauet har fra den 25. juni til og med 15. august sommerferieåbent for personligbetjening: Mandag, tirsdag og onsdag: 8 - 15.30, torsdag: 8 - 17.00, fredag: 9 - 13.00.
Kredsforeningen, kursusafdeling og lønkontoret har åbent: Mandag, tirsdag og onsdag: 8 - 15.30, torsdag: 8 - 17.00, fredag: 8 - 13.00.
Da der afholdes ferie vil der kun være få til den personlige betjening i ugerne 28, 29 og 30, hvorfor alt ikke uopsætteligt bedes ordnet uden for denne periode.

Sygeplejerskerne strejker stadig, det gør FADL ikke
Du skal som vagttager følge de retningslinier, der er fastsat for at tage på arbejde i en konfliktperiode. Retningslinerne finder du her.

Kanoer
FADLs 2 kanoer Medikamette og Jutlandia klar til at blive trukket ned til Odense Å. Afstanden er kort – 6 min med en letvægts trækvogn.
her.

Husk
• Alle opsigelser og ansøgninger sendes pr. mail på ansogningerogopsigelser@fadl-odense.dk
• Husk at sygemelde dig i tide til Vagtformidlingen samt at orientere din bagvagt.
• Husk at give besked til Vagtformidlingen på 6613 9918, hvis du er forsinket til en vagt
• Hold dig løbende orienteret på www.fadl-vagt.dk
• Husk at opdatere dine stamoplysninger og kvalifikationer i bookingsystemet.